Буквално за 55 часа той ще има няколко минути сън
„Не е толкова важно дали ще си пръв и ще победиш останалите, много по-важно е да победиш себе си и да не се отказваш,“ вярва атлетът – мотиватор
Таня Грозданова
– Ей, това е онова момче, което бяга за онкоблоните деца!
– Да, да, сутринта го гледах по телевизията!
– Браво! Истински Човек, Мъж!
Това са реплики, които се чуват от алеи и пейки в Цар-Симеоновата градина днес и всички са отправени към ултрамаратонеца Краси Георгиев, който стартира предизвикателството си „55 часа“ в 10 часа сутринта от Гребната база в Пловдив.
"Бих искал всеки да намери своята мечта, борба и казуза в живота. Моите лични супергерои са децата, преборили онкологични заболявания и каузата ми е да помогна повече дечица да имат достъп до спортни лагери и мероприятия. Затова поех по моето 55-часово предизвикателство," казва Краси.
“Най-важното е да сме добри и да си помагаме, това не спираше да повтаря при посещението си в училище Еко училище “Слънчев лъч” вчера Краси. Той отдели от ценното си време за тренировка и подготовка, за да мотивира учениците, че няма невъзможни цели и всичко можем да постигнем със собствени усилия, стига да го поискаме. За това тази сутрин на старта го подкрепиха над сто деца от „Слънчев лъч“ и Спортно училище в Пловдив. След една обиколка на Гребната база с тях, той се отправи към големия парк в центъра на града, тичайки по велоалеите покрай река Марица до там. В парка маратонът се превръща не само в лично предизвикателство на ултрамаратонеца, а и в „Празник на мотивацията“ – част от програмата на "Пловдив – Европейска столица на културата 2019".
От алеите в Цар-Симеоновата градина му махат по-малките деца, а момчетата на тийнейджърска възраст, току спринтират покрай групата бегачи и поскачат като победители на финал. „Не е толкова важно дали ще си пръв и ще победиш останалите, много по-важно е да победиш себе си и да не се отказваш,“ вярва атлетът – мотиватор.
„Моята причина да започна да бягам е да се науча как да съм по-добър, но и да науча неща за себе си. Как можем да научим нещо ново за себе си? Когато пробваме нещо ново. Защото има много неща навън, от които се страхуваме. Аз, например, се страхувам да летя. Какво направих? Отидох и изкарах курс за парапланеристи. Страхът не трябва да го приемаме за лошо нещо. Страхът е там, за да ни покаже, че можем да намалим, но можем и да продължим,“ откровеничи Краси пред децата.
Геройството е именно в това – да продължиш, въпреки че ти е трудно, категоричен е той.
Какво рискува Краси по време на опита за 55-часово бягане, отговарят от екипа му, който зорко следи всяка негова крачка с дрон, велоиспед и зад гърба му. Никой не е в състояние да предвиди какво точно ще се случи за повече от две денонощия, но са подготвени с очаквания за потенциални проблеми. Какво би могло да се случи с тялото му: проблеми с опорно-двигателния апарат, дехидратация, стомашно-чревни проблеми, такива със сърцето, кръвното налягане и пулсът и други. Липса на сън също е проблем. Спиранията ще бъдат ограничени до минимум и то само когато е абсолютно необходимо. Буквално за 55 часа той ще има няколко минути сън.
В мисията си Краси е подкрепян от пейсъри от Маратон Пловдив, които да се грижат за мотивацията, темпото и да внимават за външни фактори, които могат да окажат влияние и да доведат до неочакван проблем.
Краси Георгиев е бегач на дълги разстояния, който си поставя цели да мотивира хората да преследват личните си мечти, независимо колко невъзможни изглеждат те. В Цар-Симеоновата градина той ще тича над две денонощия и всеки, който желае, може да го подкрепи.
При предишното си предизвикателство тича 36 часа на пътека, поставя нов Гинес рекорд и събира средства за 26 деца, които заминават на състезанието “Игри за победители” в Москва, като се завръщат от там с 29 медала. Този път летвата е поставена по-високо и ще трябва да тича 55 часа за същата кауза.